השתלמויות למוסמכים

התמחויות צלילה

מרכז צלילה אתגרים חנך את מערך הקורסים לצוללים מתקדמים, במסגרת זו יתבצעו התמחויות שונות המשמשות גם כבסיס לדרגת צולל שלושה כוכבים (Master-Diver ו-Dive-Master). במהלךהשנה מרכז הצלילה עורך התמחויות צלילה כמו: הצלה ומצבי חירום, התמחות צלילת עומק, התמחות ניווט ועוד. התמחויות אלו הינן חלק מההתרחבות וגיוון הפעילויות שהמרכז עורך עבור החברים והמתנדבים.

התמחות הצלה

התמחות הצלה הינה ההתמחות הקשה ביותר, האינטנסיבית והמאתגרת מכול ההתמחויות צוללי הצלה אלו הם צוללים אשר מסתכלים מעבר לעצמם, תוך כדי שימת דגש על הבטיחות של צוללים אחרים. 

התמחות הצלה היא ההתמחות החשובה ביותר לצולל מוסמך. נכון שזה ישמע נדוש, אך אבל כולנו מאמינים, בואו נודה , שלי זה לא יקרה! המציאות לצערנו קצת שונה, זה יכול לקרות לכל אחד. אפשר לנסות ולהתמודד עם סיכונים בשני אופנים: האחד- הסתמכות על כוח עליון – ממילא הכל רשום. השני- הרשות נתונה, זאת אומרת נכין את עצמנו למצב מצוקה על-מנת ש"ביום פקודה" נדע כיצד לפעול. כאן בדיוק משתלב הקורס – הצלה ועזרה לצולל במצוקה.

קורס הצלילה הבסיסי נותן את הכלים הראשוניים לשרוד במים וכמובן גם ליהנות, כל עוד הכל מתנהל כשורה. אבל מה קורה כאשר משהו משתבש? האם באמת יש לצולל את הכלים להתמודד עם מצבים מעט מורכבים יותר משמירה על העומק, מעקב אחר זמן הצלילה, מצב האויר ונוכחות בן הזוג? רבים מכירים בכך שיש צורך ברכישת ניסיון נוסף אך מתקדמים לשלב הבא – צולל מתמחה/שני כוכבים, יותר עקב התקנה המחייבת צולל מים פתוחים לצלול עם בן זוג בדרגה אחת לפחות מעליו, מאשר מתוך מוטיבציה פנימית. רכישת ניסיון נוסף היא חשובה ואין חולק על כך. צולל מנוסה יותר ובעל מיומנות טובה יותר מועד פחות לפתח חרדות ומצוקות מתחת למים, וכפועל יוצא מכך להיות מעורב בתאונה. אבל האם די בכך? כנראה שלא תמיד. זכרו כי גם אם אתם מודעים ליכולתכם (וחלק גדול מהצוללים נוטה להפריז בכישוריו) עדיין ישנו בן זוג. אם יקלע למצוקה, תגלו שהכשרה מוקדמת שעברתם להתמודדות אם מצבים מעין אלו היא עסקה משתלמת ביותר.

בהתמחות זאת תלמדו כיצד לזהות מצוקה לפני ובמהלך הצלילה, כיצד לטפל בה וחשוב מכל – כיצד למנוע אותה. בנוסף, תלמדו ותרגלו כיצד להציל צולל מחוסר הכרה (אם לא הצלחתם למנוע את המצוקה). החניכים נדרשים להפגין הבנה למצבי חרום שונים כמו: צולל בפאניקה, צולל מחוסר הכרה (החייאה), מתן סיוע בחמצן ועוד…יחד עם זה להפגין יכולות פיזיות ונחישות גבוהה כמו : סריקה בשיטות שונות (תא שטח מלבני ומחוגי), עליית צולל מחוסר הכרה, גרירה אל חוף מבטחים, הוצאתו מהמים על כתפיו ועוד…
ההתמחות נמשכת יומיים וכוללת 4 צלילות ושעורי כיתה. בשלב הראשון מתרגלים וחוזרים על כל המיומנויות הבסיסיות ותרגול מצבי מצוקה שונים. בשלב השני תתנסו בהשתלטות על צולל בפאניקה ותתרגלו העלאת צולל לפני המים.

למי מיועדת ההתמחות ?
ההתמחות מיועדת לצוללים בדרגת 2 כוכבים שצברו חמישים צלילות ומעלה. בסיום ההתמחות המשתתפים יקבלו תעודת צולל הצלה. תרומת התמחות להעשרת הידע והבטיחות הינה משמעותית ביותר. ילמדו ויתורגלו נוהל הצלה מלא ותרגולות תגובה למקרים שונים במים. בנוסף, יידונו בהרחבה גישות שונות לזיהוי, טיפול ובעיקר מניעה של מצבי לחץ או חירום בצלילה

  • מרכז צלילה אתגרים חרט על דיגלו להעביר קורסי צלילה והתמחויות ברמה הגבוהה ביותר, תמיד שתי דרגות מרוב מועדוני הצלילה המסחריים.

התמחות ניווט, סריקה והצפה

ניווט הינו נושא בו נוגעים "קלות" במסגרת קורס כוכב שני, בהתמחות זו נעסוק בו בהרחבה, נלמד להשתמש בעזרי ניווט שונים הכוללים מצפן וגורמי סביבה, לאמוד מרחקים, ונסכם בניווט לילי. סריקה מאפשרת למשל לאתר צולל נעדר בתוך תא שטח נתון. נלמד על שיטות סריקה שונות, ונבצע תרגול מעשי.

 

 

הצפה מספקת כלים להרמת עצמים כבדים מתחת למים, להעבירם ממיקום אחד לאחר, ואף להוציאם ליבשה. פעולה זו מבוצעת באמצעות אביזר מיוחד המכונה מצנח הרמה או שק הרמה (Lift Bag), גם כאן יבוצע תרגיל מעשי. ניווט, סריקה והצפה הינה אחת מהתמחויות הרשות לקורסי שלושה כוכבים, ומהווה התמחות חובה לדרגת Dive Master ומעלה.

למי מיועדת ההתמחות ?

התמחות ניווט, סריקה והצפה, מיועדת לצוללים בדרגת 2 כוכבים. בסיום ההתמחות, המשתתפים יקבלו תעודת הסמכה להתמחות זו. למרות שאין דרישה פורמלית, אנו ממליצים לבצע אותה רק לאחר צבירת ניסיון של 40 צלילות לכל הפחות. אנו כמובן מעודדים חברים (צוללים בעלי מוגבלויות) להשתתף בהשתלמות ולקבל הסמכה מלאה.

עלויות:

העלות מורכבת מכלל העלויות בירידה רגילה (נסיעה, לינה, ציוד, מכלים, ארוחות…), ובתוספת של 300 ₪.

צוללים המתכננים להשלים את ההתמחויות ולקבל הסמכת 3 כוכבים, יוכלו לרכוש את הערכה המלאה לדרגה זו בתוספת עלות של 220 ₪ (עלות קורס ניווט תהיה 520 ₪). הערכה כוללת את כל חומרי הלימוד לכוכב שלישי (ניווט, הצלה, רפואת צלילה, טבלאות דקומפרסיה, ציוד…). בתחשיב הכולל, באפיק זה תחסכו כ-200 ₪ בסך עלויות קורס 3 כוכבים, ובנוסף החומר הלימודי ימצא בידיכם ותוכלו להתכונן מראש להתמחויות הבאות. זהו אפיק מומלץ.

המעוניינים להשתתף, נא להירשם בקישור זה בלבד: רישום להתמחויות ניווט, סריקה, והצפה
מלווים המבקשים ללוות חניכים מתבקשים להרשם בקישור הבא: רישום למלווה לחניך

* עקב מגבלות אותן אנו נוטלים על עצמנו בכל הנוגע להיקף המשתתפים בקורס, איננו מתחייבים לקבל את כל הנרשמים להתמחות לו נרשמו. בה בעת, נעשה כל מאמץ לאפשר לכמה שיותר מועמדים להגיע בסופו של יום להתמחות צלילה – אם לא הנוכחי אז אחד מן הבאים אחריו.

למידע נוסף ולשאלות אפשר לפנות ל: עופר מור 054-6795749 יאיר בן נתן 050-6686559

 

התמחות ניטרוקס

החנקן המהווה כ-80% מהאוויר אותו אנו נושמים, מגביל את הצולל ומחייב אותו לקצר את משך הצלילה בעומק. החנקן הוא הגורם הן למחלת הדקומפרסיה והן לשיכרון המעמקים במקרי קיצון או לעייפות במקרה הנפוץ יותר.

מסיבה זו, כבר לפני שנים רבות, בזמן שהצלילה הייתה נחלת צוללי הקומנדו הימי והצוללים המסחריים בלבד, נעשה שימוש בתערובות גזים מועשרות בחמצן תוך הפחתת אחוז החנקן. תערובת נשימה זו נקראת אוויר מועשר בחמצן, או במילה אחת – ניטרוקס.

בתחילת שנות התשעים נחשף הניטרוקס לעולם הצלילה הספורטיבית, הוא משמש אותנו לצלילה בטוחה יותר, ומהווה צעד ראשון בכניסה לעולם של צלילה טכנית.

בסיום הסמכה זו, תוסמכו כצולל ניטרוקס 2 (Advanced Nitrox Diver). הסמכה זו תאפשר לכם לצלול עם כל תערובת שבין 22% ל-50% חמצן, גם אם אין עבורה טבלת דקומפרסיה. הקורס כולל בפועל גם את הסמכת ניטרוקס 1 (בה הצולל מוסמך לצלול עם התערובות הסטנדרטיות בלבד: 32%, 36%, ו-40%), ואת הסמכת ניטרוקס 2 כמתואר לעיל.

ההסמכה איננה מוכרת לדרגת Master-Diver, אולם מומלצת ביותר. קיימים בעולם טיולי ספארי המחייבים שימוש בניטרוקס (ולכן הסמכה), ולניטרוקס תרומה משמעותית להגברת הבטיחות, הארכת משך הצלילה, ולעיתים הקטנת עייפות. יתרה מכך, כצולל מתקדם אם בסביבתך צוללי ניטרוקס, מוטב שתהיה מודע לחוזקות ולחולשות שלהם.

 

ההסמכות מיועדות לחברי ומתנדבי מרכז הצלילה אתגרים בלבד.

למידע נוסף לגבי קורסי הצלילה – רון פיטקובסקי 050-5514152, ירון הראל 054-2024992